fallback

При отказ от масов скрининг - без последствия за родителя и детето

"Той се прави, за да се хванат ранните и безсимптомните случаи", заяви доц. Ангел Кунчев

11.02.2021 | 11:12 Автор: Искра Ангелова

Родители масово не са съгласни на децата им да бъдат правени бързи антигенни тестове за Ковид-19.

"Това е доброволен акт. Ако един родител иска да получи информация - той може да попита за всичко. Ако не желае да бъде направено такова изследване - пише в декларация "Не", заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. 

Той подчерта, че няма да има последствия нито за родителя, нито за детето.

"Този тип скрининг важи само за училището и министърът съвсем ясно го каза. Защо се прави скрининг? За да хванем ранни и безсимптомни случаи, да ги изведем от средата, за да намалим риска за всички останали. Тези всички останали са както учениците, така и учителите", допълни специалистът.

Проф. Кунчев заяви, че по същия начин се прави и при учителите. При тях процентът не е висок.

"Видяхте данните от 20 000 изследвания. Колкото по-рано тези хора бъдат изведени от колектива, толкова по-малка е вероятността в него да изникне епидемичен взрив. Идеята е да търсим реална полза от това изследване", категоричен е той.

А на въпрос кога ще отпаднат тестовете по границите, доц. Кунчев заяви: "Получаваме между 15-20 предложения за различни групи, които искат изключение на граничния контрол. Има една точна дефиниция при граничните работници - това са хора, които работят или учат, или пътуват всеки ден, или минимум веднъж седмично. За тези хора ние сме предвидили такъв режим, при който не се налага да правят всяка седмица тестове. Те се ползват от това изключение", допълни доц. Кунчев.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback