Личните лекари се срещнаха със здравния министър. На срещата в здравното министерство, продължила час и половина, личните лекари са се договорили да се намали административната тежест върху джипитата и да не попълват толкова много документи.
От Българския лекарски съюз определиха масовата имунизация като предизвикателство пред системата, но ваксинирането на 2 милиона до лятото, било изпълнимо.
"Масовата ваксинация е голямо предизвикателство, но не означава, че е неосъществима. В най-скоро време ще пристъпим. Зависи от доставките на ваксините", каза зам.-председателят на УС на БЛС д-р Николай Брънзалов.
А колко души могат да се ваксинират на ден зависи от всеки медик.
Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София д-р Георги Миндов от месец прави списък с желаещи. Записали са се едва 40 души. А лекарите няма да вписват имунизацията на пациентите на пет места, а само на едно.
"Тези допълнителни хартиени отживелици са се договорили да отпаднат, т.е. да не бъдат изисквани от нас", обясни д-р Миндов.
Остава големият проблем с транспортирането на ваксините, особено в по-малките населени места. Д-р Миндов вижда и още един проблем - кабинетите, в които работят на смени няколко лекари.
От Лекарския съюз са категорични, че кабинетите на джипитата са готови. А по план до края на февруари трябва да започне четвъртата фаза от Националния ваксинационен план.
Остава и заплащането по 10 лв. на личните лекари за всяка доза. A oт Бургас започна ваксинацията на учителите в страната. Общият брой на желаещите преподаватели е 1800, а имунизациите трябва да приключат до 4 февруари.
Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.
Снима: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК