fallback

Напрежението около Иран повиши цената на петрола

Цената на петрола може да се повиши до 250 долара за барел, ако западните държави решат да ограничат износа на страната.

05.12.2011 | 18:01 Автор: Иван Нончев

Напрежението около Иран няма как да не влияе върху цената на петрола. Представител на иранското външно министерство, цитиран от местни медии, заяви, че цената на петрола може да се повиши до 250 долара за барел, ако западните държави решат да ограничат износа на страната. Според властите в Иран подобен ход би имал катастрофални последствия за крехката световна икономика. Коментарът на иранския дипломат идва на фона на засиления международен натиск срещу ислямската република след нападението над британското посолство в Техеран. То доведе до изтегляне на британските дипломати от страната. Финансовите експерти също са на мнение, че евентуална забрана за внос на ирански петрол от страна на Европейския съюз, би повишила значително цената на "черното злато". Някои анализатори обаче считат, че това би нанесло повече вреди на Европа, отколкото на Иран.

"Вероятно цените ще скочат, защото всяко подобно събитие увеличава несигурността на пазарите – коментира Мохамед Маранди, професор в университета в Техеран. - От друга страна, обаче това може да се окаже и плюс за Иран, тъй като страната така или иначе ще продава петрола си на други държави, при това на много по-висока цена. Техеран и без това работи за намаляване на зависимостта си от европейския пазар, като се обръща към държави от Азия, Африка и Латинска Америка. Една подобна забрана би увеличила още повече враждебността на иранските граждани към западния свят," коментира още професорът.

В същото време инцидентът с британското посолство изглежда принуди властите в Иран да смекчат тона по темата за ядрената си програма. Ирански медии съобщиха, че страната е готова да възобнови многостранните преговори с т. нар. "шесторка", която включва САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Русия и Китай. Междувременно на финансовите пазари петролът запазва постоянна възходяща тенденция. Само за изминалата седмица суровината добави над 4% към стойността си.

fallback
Още от България
fallback