Раздадените фирмени кредити за 2020 г. са за 25 млрд. лева, докато през 2019 г. те са 23 млрд. лева. Имаме 11% ръст на ипотечните кредити, имаме 6% ръст на цената на имотите. Има търсене, което означава, че има ресурс. Това заяви в ефира на "Денят ON AIR" ректорът на ВУЗФ доц. Григорий Вазов.
"Явно политиката на БНБ и поведението на българските банки, като че ли успяха да стимулират развитието на икономиката, особено мораториумът върху кредитите", допълни той.
"Надявам се, че банките са достатъчно внимателни. В никакъв случай няма да се върнем при тези показатели, които бяха през 2008 - 2009 година", коментира ректорът на ВУЗФ.
Той изрази мнение, че големият икономически спад в някои държави е в резултат на пълния локдаун, който са налагали.
"По-леките мерки у нас се оказаха по-успешни. Спадът при нас за миналата година е 3,6%, докато средно в ЕС е 6,9%", каза още доц. Вазов.
Според него мерките са добри, но няма как в бизнеса всички да са доволни. "На мен ми се струва, че разходите в социалната сфера са малко повече, отколкото би трябвало", смята доц. Вазов.
Ректорът на ВУЗФ коментира и отражението на пандемията върху висшето образование.
"В сериозните западни университети почти няма дистанционно обучение. При обучението в онлайн среда се губи онази уникална връзка между преподавател и студент. Тези неща, които вдъхновението на преподавателя може да направи пред аудиторията, трудно се достигат в онлайн среда", завърши той.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК