Ритуално хвърляне на кръста по различни начини имаше в цялата страна. Русенец освен кръста спаси и мъж, който се дави. В Благоевград богоявленският кръст беше потопен в съдове в двора на църквата. В Бургас участниците за спасяването на кръста бяха над 50. Тази година заради противоепидемичните мерки плажът беше заграден с мрежи и бургазлии наблюдаваха ритуала отвисоко. 18-годишният Иван Гайтанов извади кръста от ледените води.
"Пожелавам си здраве и да минават трудните времена", каза Иван Гайтанов.
В Русе церемонията беше белязана от неприятен инцидент. При скачането в ледените води на Дунав младеж, който празнува имен ден, получи температурен шок. 26-годишният Теодор Цветков, който спаси Богоявленския кръст, се върна, за да помогне на момчето и заедно с останалите участници в ритуала го извадиха от водата.
"Пожелавам на всички русенци да бъдат по-смирени, по-добри и да си помагаме взаимно", призова младежът, който хвана кръста.
Богоявленският кръст в Благоевград тази година не беше хвърлен в реката. С цел спазване на мерките, водосветът се случи в двора на църквата "Въведение Богородично“, като кръстът беше потапян в различни съдове. С търг в двора на храма се реши кой да отнесе Богоявленския кръст за 40 дни у дома си.
Празникът Богоявление в Кърджали започна пред манастирски комплекс "Св.Йоан Предтеча“. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева прие строя на 68 бригада "Специални сили“, а Пловдивският митрополит Николай освети бойните знамена и водите на река Арда. Кръстът за поредна година бе изваден от Величко Карабоюков.
Във Велико Търново кръстът не беше хвърлен във водите на река Янтра. Традицията беше нарушена заради световната пандемия, но ритуал се състоя в Националния военен университет. Късметлията, който извади кръста от басейн на плаца на военния университет, беше 20-годишният курсант Тихомир Стоянов.
"Най-вече здраве и успех занапред, всичко да е както преди", пожела си Тихомир.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК