Скандал с паметна плоча в София. В рамките на няколко дни възстановиха и демонтираха плоча на комунистическата организация Работнически младежки съюз.
Доброволци почетоха Петимата от РМС с одобрението на кмета на район "Изгрев". Актът предизвика спорове сред историци и политически формации, а в крайна сметка плочата беше разрушена и премахната.
Работническият младежки съюз е създаден през първата половина на миналия век. Съпротивителното комунистическо движение остава в историята като Петимата от РМС заради своите лидери. По времето на социализма имената на Адалберт Антонов-Малчика и неговите сподвижници носят училища, читалища и държавни институции. Впоследствие са преименувани.
30 години по-късно тяхна паметна плоча неочаквано се появи пред читалище "Добри Чинтулов" в столичния квартал "Дианабад". От районната община твърдят, че инициативата е на доброволци, но я подкрепят публично.
"С този си акт Делян Георгиев показва неадекватност и изглежда като едно недоразумение в българската политика. Да героизираш обучавани в СССР организатори на антидържавни и партизански акции, довели до терор и убийства, е обида към жителите на район "Изгрев" и всички столичани", посочиха от СДС.
И едва няколко дни след поставянето ѝ плочата беше премахната.
"Брутално и варварско е действието да бъде съборена тази паметна плоча. Тя не оцеля и 24 часа. Извинете, колега, в коя държава разрушават паметници на антифашистите?", отправи въпрос Велислава Дърева.
"Поставянето, махането, местенето, въобще всички действия, касаещи паметници, системата на колективната памет в София става с решение на Общинския съвет", подчерта заместник-кметът на София Тодор Чобанов.
Решение за поставянето на паметната плоча обаче няма. Няма и за нейното демонтиране нито от столичната община, нито от кварталното читалище.
От район "Изгрев" също твърдят, че не са я премахвали.
"Тези хора, които са против антифашизма, аз им предлагам да издигнат на всеки ъгъл по един паметник на Адолф Хитлер", заяви Велислава Дърева.
"Почти единодушно историческата наука в България осъжда дейността на тези организации и дава нееднозначна доста критична оценка на действията на тези хора и как да създадем плоча на личности, които създават разединение, напрежение и спорни въпроси в 21 век?", коментира Чобанов.
Според столичния заместник кмет поставянето на плочата нарушава и Закона,с който комунистическият режим е обявен за престъпен още през 2000 година.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години