В бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура" за тази година са предвидени близо 5 млн. лева за археологически проучвания на обекти по новоизграждащите се пътни участъци по автомагистрала "Хемус", както и на път I-1 Видин - Ружинци - Монтана, и при строителството на северния обходния път на Бургас.
От Агенцията припомнят, че през изминалата 2020 г. за археологически проучвания на пътните проекти бяха осигурени също близо 5 млн. лв. за опазване и проучване на културно-историческото наследство.
По трасето на АМ "Хемус" между 122-ри и 189-ти километър са проучени 15 обекта. Част от тях са селища от праисторията, римската епоха и Средновековието, както и надгробни могили. Направени са спасителни археологически проучвания на два обекта на територията на област Ловеч - при Брестница и при пътната връзка с път I-4, край местността Боаза.
По трасето на магистралата от пътен възел „Боаза“ до пътен възел "Каленик" са проучени 11 археологически обекта. Преобладаващата част от тях са могили и многослойни селища от различни исторически епохи.
Проучвания се правят и между пътен възел „Плевен“ до връзката с път I-5 Русе - Велико Търново.
Проучвания са направени и на три археологически обекта по трасето на АМ "Хемус" на територията на област Шумен.
По направлението на пътя Видин - Димово - Бела - Ружинци - Монтана са регистрирани 8 археологически обекта. По първоначални данни някои от тях представляват селища от II-ро до I-во хилядолетие преди Христа, като проучванията там продължават и тази година.
Един обект от късната античност е проучен по трасето на път І-8 Калотина - София.
Открития са направени и на околовръстния път на столицата.
Снимка: Пресцентър АПИ
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК