През 2019 година домакинствата в Европейския съюз са похарчили близо 960 млрд. евро за храна, показват данни на Евростат. Това е 13% от общото потребление на всички граждани в ЕС. 23.5 на 100 са домакинските разходи – вода, електричество, газ и жилищни харчове. Разходите за транспорт са малко над 13%.
Най-много пари за храна харчат румънците, които дават около една четвърт от бюджета си, следвани от гражданите на Литва с 20%. България е на четвърто място и отделя около 19% за хранителни стоки. На дъното на класацията са Люксембург и Ирландия с дял под 9%.
Десислава живее със съпруга си и малкото им дете. Предпочита да пазарува веднъж седмично и казва, че едната заплата в семейството се харчи изцяло за храна.
"Минимумът на седмица без месото и хляб, защото те са основните неща, които пазарувам от по-малките магазини, или от месарници... оставям над 100, 120 лева задължително всяка седмица за обикновени неща, които всеки нормален трябва да си купи", обясни тя.
Семейството ѝ определя строго бюджета си и се стреми да купува качествени продукти, но така сметката скача още повече.
"Майка ми е в чужбина, при тях е доста по-евтино. В Германия определено е по-евтино. Аз съм живяла също в Италия, доста по-евтино е", допълни жената.
По-евтино и оскъдно пазаруват възрастните хора - като Цветанка Спасова.
"Пазарувам зеленчуци, плодове, за всеки ден. По празниците – мандарини, хляб, това е", сподели тя.
Заради цените и качеството на стоките Стефан заминава да живее в Германия.
"Там дори и синът ми е с мен и той се очудва, че всичко в сравнение със заплатите, които получаваме, всичко е много евтино. За разлика от България", посочи мъжът.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години