През 2020 година коронакризата удари тежко културния сектор в България и по света. По време на първото затваряне през март месец всички спектакли, концерти, прожекции, изложби и участия бяха отменени в цялата страна.
Във връзка с това държавата обяви финансови мерки в помощ на засегнатите в сектора още през април. Сред тях са заплати и осигуровки за държавните културни институти в областта на сценичните изкуства за периода на извънредното положение (за не повече от 6 месеца), помощи за самоосигуряващи се творци в областта на културата и на изкуствата с една минимална работна заплата и начислени осигуровки за два месеца от времето на извънредното положение и един месец след неговата отмяна.
През лятото културният живот се засили. Множество събития бяха организирани на открито и закрито в цялата страна при спазване на всички противоепидемични мерки.
Междувременно артисти в различни сфери на културата потърсиха алтернативи да предлагат своето изкуство по време на пандемията. Организират се онлайн концерти и изложби, събития, автокина, платени платформи за български филми, частни концерти и групи в социалните мрежи, които предлагат различни форми на изкуство.
Към момента при 30% публика в салоните, работят театри и опери, но според културните дейци, посещаемостта остава ниска. Голяма част от артистите и оперните певци настояват дейността им да бъде временно спряна. Причина за това е рисковата среда, в която се намират по време на репетиции и спектакли, когато между тях не се спазва дистанция. В тази връзка артисти създадоха петиция за затваряне на оперите, като инициативата се зароди часове след смъртта на тенора Камен Чанев, който не успя да се пребори с коронавируса.
Каква е годината за българската култура и достатъчни ли бяха мерките в помощ на артистите? Разговор по темата с актьора Георги Златарев в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК