Училищата и детските градини да останат затворени поне до края на януари - за това настояват от общността "Наука в кризата". Според тях към момента мерките задържат заболеваемостта, но няма ясен спад.
Трябва ли децата да си останат вкъщи до началото на първия срок и как се отразява това на самите тях?
Статистиката към момента не e напълно ясна и няма забележителен спад в заболеваемостта. Това смятат от организацията "Наука в кризата" и настояват учениците и малките деца да останат вкъщи поне до края на януари.
"Имаме такава позиция заедно с учителите и родителите за безопасно образование с група научка в кризата, ние работим по тези въпроси доста отдавна. Учениците трябва да продължат да се обучават вкъщи, защото дистанционното обучение, което се предлага в момента, е качествено, и още повече е изключително необходимо", каза Цветина Иванова от "Наука в кризата".
В същото време волейболистът Владо Николов признава, че не подценява вируса, но като родител е убеден, че дистанционното обучение не е ефективно за децата.
"Ние, като родители, и нашите управниците трябва мислят върху дългосрочните ефекти, които всички мерки ще имат върху децата. Не знам вие дали имате деца, но факт е, че децата не учат. Дори и да присъстват на онлайн уроците, резултатите им се влошават", заяви волейболистът.
Освен това, забраната за спорт се отразява изключително зле на децата, които искат да развиват професионална кариера.
"След месец и половина почивка са необходими поне три месеца, за да се достигне до някакво състояние, което е някаква готовност за състезания. Това важи за повечето спортове с младежки формации и за Националния отбор по художествена гимнастика - жени, които реално са момичета", допълни той.
Вижте повече в репортажа на Михаела Карабельова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК