МВнР: РСМ да се откаже от тезата, че оспорваме правото на самоопределение

България е най-силният и безкористен поддръжник на европейската интеграция на Западните Балкани, се казва в позицията

09.12.2020 | 12:01 Редактор:
МВнР: РСМ да се откаже от тезата, че оспорваме правото на самоопределение
МВнР: РСМ да се откаже от тезата, че оспорваме правото на самоопределение

Време е правителството на РСМ да се откаже от манипулативната теза, че България оспорва правото на самоопределение и идентичността на гражданите на РСМ или правото им да наричат езика си както пожелаят. Това се казва в позицията на МВнР, изпратена от пресцентъра на министерството. 

Ето и пълния текст: 

Във връзка с изявлението на правителството на Република Северна Македония заявяваме следното:

Република България е най-силният и безкористен поддръжник на европейската интеграция на Западните Балкани, в това число и на Република Северна Македония.

С позицията си, изразена във вторник в рамките на заседанието на Съвета по общи въпроси, Република България за пореден път заяви защо на този етап не може да даде съгласието си за одобряване на Рамка за преговори на Република Северна Македония с ЕС и провеждане на първа Междуправителствена конференция до край на 2020 г.

Българската позиция изхожда изцяло от приетата още на 9 октомври 2019 г. Рамкова позиция, подкрепена от Народното събрание на Република България, където са заявени изискванията, с които нашата страна обвързва по-нататъшната си подкрепа за интеграцията на Република Северна Македония към ЕС.

Предложенията на България за включване в Преговорната рамка за Република Северна Македония са основани на ясни прецеденти, но за съжаление не бяха подложени на обсъждане от настоящото председателство. Те са в съответствие и със заключенията  на Съвета на ЕС от 25 март 2020 г., в които се изтъква важното значение на постигане на осезаеми резултати и добросъвестно изпълнение на двустранните споразумения на Република Северна Македония с България и Гърция като част от процеса на разширяване.

На този етап проектът на Преговорна рамка не съдържа гаранциите, които нашата страна се нуждае, за да даде подкрепата си за нейното одобряване. България ще продължи конструктивните си усилия и по време на следващото председателство на Съвета на ЕС.

За съжаление, през последната година Република Северна Македония заложи на дипломатическа и медийна кампания за дискредитиране на позициите на Република България, като многократно пред обществото беше представена невярна информация по отношение на българската позиция.

С наследен тоталитарен исторически наратив е трудно да бъде намерена подкрепа от България.

Време е правителството на Република Северна Македония да се откаже от манипулативната теза, че България оспорва правото на самоопределение и идентичността на гражданите на Република Северна Македония или правото им да наричат езика си както пожелаят.

България е държавата, която първа в света призна независимостта на Република Македония, с което стартира процеса на международното признание на младата тогава държава, а през годините й оказа помощ в най-тежките моменти. Тази помощ продължава и понастоящем.

Република България не приема обаче утвърждаването на идентичността на гражданите на Република Северна Македония да се извършва в конфронтация със съседните държави и в ущърб на техните национални интереси.

Изхождайки от отговорността си да не внася отворени въпроси в рамките на ЕС и да защитава неговите интереси, ценности и авторитет, Република България ще продължи да търси трайни решения, които да позволят по-нататъшно развитие на двустранните отношенията и оптимален процес на преговори на Република Северна Македония с ЕС.

Снимка: Пресцентър, МВнР

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


2
0 rate up comment rate down comment 3
Дореана
преди 4 години
Бугарските тези за 1.териториални претензии кон северна Македониа, 2. омаловажувае на идентитетот на незината нациа почнуваи од првото ВМРО, каде буката М сведочи за револуционерно освестувае за автономно македонско постоее, 3. безобразното однесувае кон македонскиот стандарден азик, 4. македонската историа и 5. самобитност се аларм за --кршее на човековите права на македонските граани и --кршее на европските начела за културно однесувае и ненаметнувае над помалите земи Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 4 години
Откъм държавата "джудже",ще тръгнат колона от демагози,за да ни "обработят",постигайки си намеренията,да станат член на ЕС! Омразата,никога не ще се изпари от чугунените глави на нашите комшии.Ние за тях, си оставаме окупатори,монголи,татари,народ от долно качество.Това са и думи на Заев,когато е искал през 2005 г. да стане кмет на гр. Струмица. Сигнализирай за неуместен коментар