Предложение за данък от 5% върху заплатата на paбoтницитe, преминали в режим на хоум офис. Тази идея се появи в доклад на икономисти от Deutsche Bank.
Предложението е сумата да се плаща от работодателите и да бъде предназначена за служителите, които не могат да извършват работата си от вкъщи и имат по-ниски доходи. Тази мярка не е предвидена за самонаетите лица и тези с нисък доход.
Инициаторите на идеята твърдят, че това се налага, тъй като работниците от разстояние допринасят по-малко за икономика, не плащат градски транспорт, не обядват в близките ресторанти до офиса, а офис площите, въпреки, че са празни, продължават да се заплащат от наемателите, заради неясната обстановка.
Според опита на домакинствата обаче, след въвеждането на хоум офис, сметките за ток, вода и отопление са се повишили. Работата извън офиса също така не предлага безплатни консумативи като кафе, вода, купони за храна и тоалетна хартия.
Проучване от май месец показва, че работещите от вкъщи са 40 % по-продуктивни, заради спестеното време от път към офиса. Отчетен е ръст и в нивото на концентрация и отдаденост в работния процес.Според Надя Василева, директор на Българска конфедерация по заетостта , второто затваряне на бизнеса ще се отрази на работодателите по същия начин, както през март.
По думите на Адриан Николов от Института за пазарна икономика се очаква пик на безработицата в следващите няколко седмици, заради още по-ограничения ресурс на затворените бизнеси в момента, в сравнение със затварянето прeз пролетта.
Василева апелира за преосмисляне на сегашното данъчно облагане, а Николов смята, че в кризисните ситуации, икономиката неминуемо претърпява промени.
Възможно ли е въвеждането на данък "хоум офис" у нас и какви са прогнозите за бизнеса? Разговор по темата с Надя Василева, председател на асоциация, BG Staffing и Адриан Николов от Института за пазарна икономика в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години