Задава се лавина от съдебни дела след смъртта на пациентите, загубили живота си заради забавена или отказана медицинска помощ.
През изминалата седмица жертви на системата в Пловдив станаха четирима души. Едни бяха оставени да чакат на входа на болницата, а други бяха разкарвани с часове и дори дни между здравните заведения.
И въпреки че изходът е необратим, семействата им не могат да намерят оправдание за хаоса, погубил живота на близките им.
"Не търсим пари. Искаме справедливост. Искаме най-накрая едно разрешително да бъде отнето и един лекар да влезе в затвора, защото досега не съм чул за такъв случай", разказва синът на един от починалите.
На следващия ден умира и съпругът на Елена отново след забавена медицинска помощ.
За съжаление все повече стават случаите, в които пациенти или техни близки се оплакват и търсят решение на проблема с достъпа до медицинска помощ, защото в условия в пандемия това, което наблюдаваме е, че се приотизират пациентите с Ковид.
Според юристи възможностите пред тези хора са няколко.
"В зависимост от това, което искаме да постигнем можем да си търсим правата както пак казвам в лечебното заведение, така и в държавата. Основанията са различни, защото задължението на самата болница е да организира лечението на пациентите и тяхното транспортиране и непрекъснатата медицинска грижа е едно, а задължението на държавата да организира болниците и да се създадат норми, така че те да обезпечат процеса е нещо съвсем друго", казва адв. Мария Петрова.
За да съдим държавата в европейските институции обаче трябва да сме изчерпали всички съдебни опции у нас.
Колективен иск на всички пострадали също е невъзможен, тъй като случаите и причините за тях са различни. А семействата са категорични, че ще търсят правата си докрай.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК