За теориите на вероятностите допринасят и противоречивите ограничения, които налага държавата, категорични са експертите. Справя ли се властта с пандемията и какво най-много притеснява хората, изправени пред новите мерки?
8 месеца след първите строги ограничения, обществените нагласи към тях са все така разнопосочни. Въпреки различните статистики, социолозите изчисляват, че доверието в управленските ходове за овладяване на кризата, спада. А причините са различни.
"От самото начало трябваше да се каже ясно този път такава е тактиката, това ще правим, да знаете, че така може да стане. Вместо това, се създаде едно усещане за хаос. Дори и да няма хаос, той се създаде и сега с късна дата се преминава към късни мерки", каза социологът Първан Симеонов.
Според политическия психолог Антоанета Христова посланието трябваше да бъде още по-категорично.
"Трябваше да бъде още по-заявяващо причините и следствията. По-голямата категоричност на мерките успокоява психиката. Хората са абсолютно равнопоставено разпределени в силно не одобрявам и силно одобрявам", подчерта тя.
Най-често неодобрението идва от икономическите страхове на хората, че със затварянето на редица обекти, ще се стигне до неспособност да осигуряват прехраната си.
"Притеснени сме много. Имаме 4 обекта – 3 от тях в мол, другият навън. Оставят хората на улицата за втори път", сподели собственичка на магазини.
Други имат различни опасения.
"На този етап трябва вече може би постепенно нещо да се измисли, а не така крайно от един път и от понеделник за сряда. Така не става", категоричен е жител на София.
А трети са раздвоени между сериозността на заразата и теориите за неговото съществуване.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК