Проф. Иво Петров: Азитромицин след 2-3 г. няма да е ефикасен

От 100 години не сме имали такава пандемия. Тежки, сериозни, болезнени изводи

23.11.2020 | 16:00 Редактор:

Никой не беше подготвен за тази ситуация. Виждаме страни като Белгия, Чехия, за които вярвахме, че имат една от най-добрите здравни системи, сега те са на дъното. Мисля, че не е време за обвинения. Напротив, време е да се вземем в ръце и да се справим със ситуацията. Това каза в предаването „Опорни хора“ проф. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология. За 3-4 месеца не може да се направи истинска реформа.

Пандемията болезнено показа, че системата се нуждае от реформа и то в много рационален аспект, който има изключително много компоненти- от заплащане, през структурата, до начина на финансиране, организацията, въобще много неща трябва да бъдат коригирани. Сигурен съм, че здравните власти са си дали сметка за това, допълни проф. Иво Петров.

Забележително е, че повечето от партиите в предизборните си платформи включват задължително реформа на здравеопазването. За съжаление, от 2008 г., когато въведоха клиничните пътеки, не се е променило нищо. Със сигурност имаме нужда от промяна.

Много модели бяха изследвани, не знам причините за задържане на статуквото. Досега това статукво изглеждаше стабилно, но пандемията по болезнен начин го промени. Това, че доста кадри изтичат, е красноречив факт, че имаме нужда от промяна. Има лекари, които заминават в чужбина, но не упражняват професията си. Нашата система за обучение и образование подготвя прекрасни кадри, които, за съжаление, отивайки в чужбина, не се реализират в това поприще, каза проф. Иво Петров.

В последните дни и седмици се направиха много неща – държавни, частни, общински болници се включват активно. Тази ситуация показа, че няма разлика между болниците и не трябва и да има, както е във френската, немската и др. европейски здравни системи.

Направи се и добра реорганизация – има прехвърляне на кадри, колеги от едни болници дават дежурства в други и т. н. Това говори, че сме солидарни, когато се налага и когато сме в затруднена ситуация.

От 100 години не сме имали такава пандемия. Малко се е приспало чувството ни за опасност. Никой не е очаквал, че заради такъв тип инфекция здравеопазването в целия свят ще се окаже неподготвено. Трябва да се справяме като във военно време, с бързи мерки и декрети, добави известният кардиолог.

Има много критики за мерките, но това е нормално. Самите ние, в практиката, често взимаме едно решение, но след това, като преоценим данните, взимаме друго решение. Независимо от всичко, решенията трябва да се изпълняват. Това е характерно за зрелите общества.

И обществото и управниците разбират колко са важни лекарите и се надявам това да остане като един урок за в бъдеще, след като се справим с епидемията. Сигурен съм, че ще се справим. Тежки, сериозни, болезнени изводи, от които да си извлечем поука и да взимаме правилните мерки сега. Някои казват: спокойно, епидемиите са през 100 г. Смятам, че този път нямаме право да се приспиваме, категоричен е проф. Иво Петров.

Тази пандемия ще доведе до въвеждане в практиката на много ефикасни методи за лечение на инфекциите. Може би това ще е един от позитивите, които ще извлечем от пандемията.

Има 160 медикамента, които са включени в официални проучвания. Може би ще се намерят няколко, които помагат.

Масовото използване на Азитромицин ще му изиграе лоша шега, защото ще стане резистентен към множество причинители. В следващите 2-3 години трябва да забравим за него, защото просто няма да е ефикасен, предупреди националният консултант по кардиология проф. Иво Петров.

Цялото интервю гледайте във видеото!


4
0 rate up comment rate down comment 0
До Хари
преди 3 години
Грешката е в теб. Когато се употребяват антибиотици безогледно, бактериите стават резистентни. Нали не мислиш, че тялото е стетилна среда? А сега помисли какво се излива в каналите. След ковида ни чакат резистентните бактерии. Защото не е само азитромицин, масово се пият всякакви други антибиотици. Сигнализирай за неуместен коментар
3
0 rate up comment rate down comment 3
Пламен
преди 3 години
2009г.от свинския грип боледуваха(истински болни) около 1 милиард.Отличен кардиолог-и хапчета за профилактика? Йонизиран вода? Клинична фармакология? Празните приказки са за Кунчев. Сигнализирай за неуместен коментар
2
6 rate up comment rate down comment 1
Чук
преди 3 години
Той Иво Петров като виден микробиолог много ги разбира тия работи..... Сигнализирай за неуместен коментар
1
9 rate up comment rate down comment 6
Загрижен гражданин
преди 3 години
Четете, четете и си направете изводи, струва ли си да идеш днес да пийш ракия в чалгарната, и утре баба ти да гушне венеца. Сигнализирай за неуместен коментар