fallback

70% от българите: Повече правомощия за ЕС в борбата с Ковид-19

42% от хората у нас изразяват надежда за подобряване на ситуацията

20.11.2020 | 10:15 Автор: Тодор Петров

В условията на втора вълна от коронавирус две трети от европейските граждани призовават за повече компетенции на ЕС и за бюджет с достатъчно средства за справяне с кризата.

Въпреки че 50% от европейците отново изпитват "несигурност" като ключово емоционално състояние, поради негативното икономическо въздействие на пандемията, проучване показва, че повече хора имат положително мнение за ЕС в сравнение с пролетта. В България делът на респондентите, които усещат несигурност, е под средния за ЕС - 38%, докато 42% от тях, дял, много над средния за ЕС, изразяват надежда за подобряване на ситуацията.

С нарастващия брой граждани на ЕС, които се чувстват несигурни за своето бъдеще, две трети от анкетираните (66%) са съгласни, че ЕС трябва да има повече компетенции за справяне с пандемията. В България 70% от запитаните са съгласни с това твърдение. 

Също така мнозинството от анкетираните в целия ЕС (54%) смятат, че Съюзът трябва да разполага с повече финансови средства за справяне с последиците от пандемията. 51% от българските респонденти споделят същото мнение. За гражданите на ЕС е от изключителна важност средствата от ЕС да бъдат разпределени единствено за онези държави членки, които имат функционираща съдебна система и стабилно зачитане на общите европейски демократични ценности. 

От началото на пандемията Европейският парламент е възложил три проучвания на общественото мнение в ЕС със специален фокус върху въздействието на Ковид-19. Последната анкета беше проведена онлайн (по телефон в Малта) от Кантар между 25 септември и 7 октомври 2020 г. сред 24 812 участници от всички 27 държави членки. Проучването обхваща граждани на възраст между 16 и 64 години (16-54 в България, Чехия, Хърватия, Гърция, Унгария, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Словакия). Квотите за пол, възраст и регион на национално ниво гарантират представителността на проучването. Обобщените резултати за ЕС се определят в зависимост от размера на населението на всяка държава, която е взела участие в проучването.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от България
fallback