Първите 20 военнослужещи, които са заявили желание да станат дарители на реконвалесцентна плазма за лечение на тежки случаи на Ковид-19, ще го направят в седмицата между 23 и 27 ноември.
Акцията се провежда в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия (ВМА). За да не се получават струпвания е създаден график и военнослужещите са разпределени по дни.
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов бе създадена организация за даряване на кръвна плазма от военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Желаещите могат да дарят кръвна плазма без да има какъвто и да е риск за здравето им, а по този начин може да бъде спасен животът на пациенти в критично състояние, уверяват от ВМА.
Продължителността на целия процес по снемане на анамнеза, диагностика и даряване на плазма отнема около 60-90 минути. На всеки дарител се прави предварителна картотека на място във ВМА и изследване за наличие на антитела, съобщават от Министерството на отбраната.
Всеки преболедувал Ковид-19, на възраст от 18-65 г., може да стане дарител на реконвалесцентна плазма и по този начин да помогне на други заразени да живеят.
Снимка: Министерство на отбраната
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК