"Има известно отслабване на натиска върху здравната система от страна на болни, усещаме това през последните 2-3 дни. Докато в почивните дни имахме над 500 повиквания през деня и над 350 през нощта, от два дни вече са по 420-430 през деня и по 280-300 през нощта", каза на брифинг в Министерския съвет директорът на Центъра по спешна медицинска помощ в София д-р Георги Гелев.
Той изтъкна, че се увеличавал броят на повикванията за Ковид-19, но намалявал броят на хоспитализираните такива болни.
"От последната нощ сме имали 210 повиквания за Ковид-19 на фона на 320 общо повиквания, от които само 24 са настанени в болница. Останалите са на домашно лечение", добави д-р Гелев.
Той обърна внимание на това, че катастрофите не са спрели, инфарктите и инсултите не са намалели.
"Когато една болница над 50% е заета с пациенти с Ковид-19, това води до дефицит при лечението на всички други болести. По-истерично се възприема, че коронавирусът е нещо много, много страшно. Да, има усложнения и смъртност, но има такива и при инфарктите, инсултите и катастрофите", подчерта директорът на ЦСМП-София.
С директора на РЗИ са обсъдили, че координационният център в Инфекциозна болница вече е изиграл своята роля. Предвид факта, че пред всяка болница има фургони за бързи тестове, този център, който разпределяше линейките, вече не върши работа.
"Заради фургоните и допълнително разкритите Ковид кабинети хората сами се насочват към болниците. Няма нужда от пренасочване на линейките, тази функция ще се изпълнява от районната координационна централа в Центъра за спешна помощ", заключи д-р Гелев.
Министър Костадин Ангелов също потвърди, че координационният център ще бъде закрит.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК