Проектозакон, внесен за обществено обсъждане от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, предвижда създаване на нова ВиК комисия, такса за достъпа до вода, както и национализиране на съществуващите в момента общински ВиК-дружества.
Общественият защитник Диана Ковачева настоява за по-голяма защита на потребителите. Таксата за достъп, липсата на водни помощи, занижените критерии за качество на услугата на половина, липса на механизъм цена-качество, обвързана със социалната поносимост, както и липсата на правомощия на новата ВиК комисия за контрол на услугата са само част от критиките към новото предложение.
А днес по-рано на импровизиран брифинг председателят на Гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова също се противопостави на предложението.
"Ти може да не ползваш вода, да не живееш в имота, но ще плащаш такса за достъп до питейна вода, ще я плащаш за достъп до канализация, ще я плащаш за пречиствателна станция. 3 такси тип "сградна инсталация" въвежда регионалният министър с този закон. Гражданите, както мръзнат и не ползват парно, а плащат, сега няма да пият вода, обаче ще плащат", коментира Манолова.
Според нея не е ясно защо в области с бедно население и с лошо качество на водата, цената е най-висока, въпреки изискването за социална поносимост и даде за пример Шумен, а в знак на недоволство бе оставена бутилка с шуменска вода под прозорците на властта, адресирана до премиера.
А Асен Асенов като председател на етажна собственост в столицата разказва, че дори в момента нямат договор със Софийската вода, а съгласно закона при липса на договор, не могат да се прилагат и общи условия по него.
Срокът за обсъждане на законопроекта изтича в края на този месец.
Вижте повече в репортажа на Натанаил Раичков.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК