Социално слаби пазаруват с помощите си за отопление плазми, таблети и смартфони вместо дърва и въглища. Други пък изразходват парите за дрехи, храна, цигари и алкохол, става ясно от проверка на "Монитор".
Така в един от случаите в град Златарица самотен баща, живеещ с двете си дъщери на възраст над 30 години, които през живота си никога не са работили, получили общо около 1500 лв. помощи за отопление. Семейството повече от година няма ток в къщата си заради неплатени сметки.Още на следващия ден, след като получили помощта за отопление обаче, щерките се появили облечени със скъпи дрехи, прически, професионален грим и с не един, а с по два мобилни телефона всяка. А седмица по-късно в кръчмата бащата започнал да се жалва, че помощите свършили и така и не могли да си платят 30-те лева задължение към енергото и ще стоят трета зима без ток вкъщи.
От Регионалната дирекция на Агенцията за социално подпомагане във Велико Търново уточниха, че извършват своевременно насрещна проверка на всяко подадено заявление за енергийни помощи. Те обаче не могат да контролират имащите право на помощи за какво харчат отпуснатите им средства. Сред най-честите причини за отказ на помощи за дърва са по-голям размер на дохода, наличието на фирма, наличие на втори имот, получено дарение или липса на регистрация в Бюрото по труда, добавиха оттам.Във Варна също има десетки сигнали, че парите за енергийни помощи се харчат за друго, включително за алкохол и цигари. Това обаче трудно се установява и най-вече след сигнали на съседи или недоволни членове на семейството. При много от случаите пък се установява злоупотреба с данните, посочени в декларациите за получаване на помощи за отопление, припомниха от местните социални служби.
В Регионалната дирекция Социално подпомагане Велико Търново са подадени 11 9111 заявления за помощи за отопление. Отпуснати са 9616 помощи, а е отказано на 1974 кандидати. По общини отказите са: В. Търново 252, г. Оряховица – 174, Лясковец 128, Елена 187, Златарица – 109, Павликени – 236, Сухиндол – 17, Свищов – 416, П. Тръмбеш – 204, Стражица 201, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години
преди 4 години