33-годишен мъж е починал от Ковид-19, докато чака линейка тази нощ. От общо 416 сигнала на спешния телефон в петък вечер - над 200 са били за болни от коронавирус, но само за 16 души са се намерени места в болниците. Това съобщават от Спешната помощ в София.
Тежка остава ситуацията в Спешна помощ, има недостиг на персонал. Близките на починалия мъж са потърсили помощ, позвънявайки на частна линейка. Място за него в болница обаче не е намерено. По-късно лекари само са констатирали смъртта.
33-годишният мъж бил с Ковид-19 на домашно лечение, състоянието му обаче се влошило. Близките повикали линейка, която обаче така и не идвала до адреса.
Малко преди 6 вечерта се обадили на частна линейка, оттам ги съветват да потърсят Координационния център за свободно легло в болница. Два часа по-късно близките на починалия мъж успяват да намерят място в 4-та градска болница и отново звънят на частната линейка.
"Поех адреса с идеята да ида да взема болния, да го транспортирам до 4-та градска за продължаващо лечение. Пристигнах на адреса. Болният беше починал. Заварих брат му и съквартиранта, с когото беше живял да правят реанимационни действия. Включих се, около 20 минути реанимирах, след което се отказах, просто нямаше смисъл. Междувременно отново се свързах с център 112, откъдето реакцията беше повече от обидна "пак ли за Георги звъните“. Да, казавам, пак за Георги, но този път Георги е в клинична смърт", разказва Антон Димов, управител на "Медик Транс Асист".
От център 112 след няколко минути успяват да се свържат със Спешна помощ-София, откъдето пращат реанимационен екип.
Линейките не достигат, места в болниците няма, запазването на човешкия живот се урежда с връзки, това ни разказва Антон, който от 10 години е в бизнеса с частни линейки.
"През тази седмица работим само Ковид-19, особено напористи са повикванията и след малко тръгвам към провинцията, за да транспортирам болен, който е в тежко състояние, но някак си близките са си уредили къде да бъде приет за лечение в София. Всичко става по частен път, ако случайно се разбере, че в някоя болница предстои освобождаване на легло и с връзки болните или техните близки си уредят да бъдат приети на освободените легла", допълва мъжът.
Освен кадровия проблем в Спешна помощ, все повече медици се заразяват с Ковид-19.
По случая с починалия 33-годишен мъж Здравното министерство е започнало проверка.
Получават се сигнали от хора, които просто са в паника и това утежнява ситуацията.
"Свръхнатоварено е. След всяко повикване, линейките се връщат за дезинфекция. Като че ли обществото не се интересува, че зад всяко оповестено число свои човешка съдба", посочи говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
Остава нуждата студентите по медицина да се включат като доброволци в болниците, които имат нужда от персонал и медици.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години