Молекулярните механизми могат да помогнат за намирането на лечения за болести, които са се считали за нелечими до момента. Това заяви Галя Станева, от Института по биофизика и биомедицинско инженерство към БАН.
Относно идеите, обсъдени на Международния симпозиум по биоинформатика и биомедицина, който се проведе между 8 и 10 октомври в Бургас, Станева заяви, че за нея най-интересни са били научните изследвания, свързани с микробиом на червата и дихателната система, както и това за физиолома.
"Основната идея на симпозиумът е чрез мултидисциплинарни подходи да се дават решения в областта на биомедицината", заяви тя.
Станева обясни, че умните технологии биха подобрили човешкото здраве, улеснявайки процеса по диагностициране и намиране на цялостно лечение, а не таргетиране само на една система в тялото.
"Идеята е технологията сама да насочи и диагностицира проблема, лекарят трябва само да потвърди диагнозата. В момента се изследват молекулярни механизми, за да се намерят ефективни лекарства за болести, които човечеството все още не е намерило начин да лекува", подчерта Станева и поясни, че клетката е една вселена и затова е трудно да се намери лечение.
По отношение на Ковид-19 ученият заяви, че е важно да се концентрираме върху фундаменталната наука."Ваксината се бави, защото имаме липса на ниво фундаментално познание. Това, което като фундаментална наука можем да направим, е, когато се разбере колко са молекулите, които могат да лекуват, чрез молекулното моделиране да се изберат няколко молекули, които да бъдат използвани за тестване на силно лечение", изтъкна Станева.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК