Няколко дни с рекордни нива на заразени с коронавирус бяха отчетени миналата седмица. Ще има ли по-строги мерки за овладяването на заразата?
"Цифрите, които виждаме не са обнадеждаващи. Лекарите са изключително изморени. Ситуацията е притеснителна в това отношение. До края на август над 7 000 медици загубиха живота си", каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в студиото на "Денят ON AIR".
Тя отбеляза, че има ръст на заразените не само у нас, а в цяла Европа. Лятото пък бил най-благоприятният период за опазване от подобни вируси, защото повече сме на открито.
"Сега се връщаме към обичайния си живот за тази част на годината. Колкото по-често общуваме помежду си, по-близо и на затворено пространство, толкова повече нараства възможността да се заразим. Мерките са безобидни и не са трудни за изпълнение - физическата дистанция, носенето на маски, хигиената и проследяването на контактите на инфектиран. Заедно тези мерки могат да ни предпазят", смята тя.
Проф. Александрова добави, че хирургическите маски в последните десетилетия се носят от много лекари и зъболекари.
"Ако те бяха вредни, нямаше да има живи лекари и сестри. Особено на закрито и където няма възможност за проветряване и дистанция, препоръчвам носенето на маски. Когато хората са на открито, шансът да се заразят е една идея по-малък", посочи проф. Александрова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя коментира и бъдещите тестове, които ще са комбинирани - и за коронавирус, и за грип.
"Правенето на такъв тест дава информация, но винаги човек трябва да има и едно наум. Тестът може да е отрицателен, ако човек не е изградил антитела и става дума за имунологичен тест. Интерпретирането на тези резултати е част от поставянето на диагнозата. Ковид-19 има много лица и по-притеснителните хора биха могли да интерпретират всеки симптом. Грипът също е сериозно заболяване, недопускайки да се разболеем от грип, ще спестим допълнително и сериозно натоварване на здравната система. Не трябва да изпадаме в параноя", подчерта вирусологът.
Проф. Александрова допълни, че "Ремдесивир" и "Дексаметазон" са показали своята ефективност, а "Дексаметазон" показал, че може да намали смъртността при хора в тежко състояние.
"Лечението с кръвна плазма се прилага вече почти 100 години. Има заболявания, за които все още няма ваксини. Ефективността му се основава в това, че в организма на излекуваните има т. нар неутрализиращи антитела", обясни вирусологът.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години