Банките се изправят пред финансови сътресения

Намирането на ликвидност в Европа става все по- трудно.

17.11.2011 | 19:27
Банките се изправят пред финансови сътресения
Банките се изправят пред финансови сътресения

Европейските банки изпитват все по- големи затруднения с финансирането си. Основен източник на средства в момента се явява Европейската централна банка, въпреки че и оттам получаването на кредити е пълно с препятствия, отбеляза в публикация The Wall Street Journal. По данни на централната банка на европейския монетарен съюз в края на октомври страните от региона са заели от ЕЦБ около 600 милиарда евро ( при 495  милиарда евро в началото на годината). Сред най-големите заемодатели са френските и италианските банки. Към края на септември банките на всяка от двете страни са получили по над 100  милиарда евро.
ЕЦБ предоставя кредити срещу залог от активи, като облигации на европейски правителства и други ценни книжа, обезпечени с активи. С цел да разшири кръга на книжата, срещу които да отпуска заеми, Централната банка на Европа отмени изискването за висок инвестиционен рейтинг и приема дори държавни книжа на Гърция, Ирландия и Португалия. Потребността на някои банки от финансиране през ЕЦБ стана прекалено голяма, отбелязва WSJ, цитирайки запознати банкери. В същото време от няколко месеца банките активно се занимават с обединяване на неликвидни активи, като корпоративни кредити със спекулативен рейтинг или кредити по инфраструктурни проекти и ги предават на инвестиционни и застрахователни компании с отстъпка. Те на свой ред, начисляват комисионна и предоставят на банките ликвидни активи, като държавни облигации, например, които могат да бъдат използвани за кредити в ЕЦБ, коментират авторите от електронното издание на Ведомости.
Преди ден рейтинговата агенция Fitch предупреди, че ако европейската дългова криза се разпространи зад пределите на петте периферни държави на ЕС ( Гърция, Ирландия, Испания и Португалия), могат да пострадат и американските банки. Към края на септември пет от най-големите банки в САЩ JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley оцениха риска на петте периферни държави от еврозоната на $50 млрд.