Как SOS Детски селища променя съдби в смутните времена на икономическа и социална криза?
"Всички трудности се отразяват най-вече на децата и уязвимите семейства. SOS Детски селища създава среда, в която да има любов, уважение и сигурност за децата", коментира директорът на "Развитие на пограми" в SOS Детски селища България Мариян Дянков в студиото на "Денят ON AIR".
По негови думи SOS Детски селища се опитва да работи по целия спектър на правата на децата и семействата.
"Центровете за обществена подкрепа подпомагат семействата да не изоставят децата си, работят по превенция, обучават кандидат-осиновители и кандидати за приемни родители", разказа още Дянков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него причините, поради които се изоставят децата са различни и много на брой.
"За съжаление в България все още се изоставят деца заради крайна бедност", заяви Мариян Дянков.
Той посочи, че приемните родители са мотивирани от децата - от това, което дават и това, което получават от тях и добави, че към момента в страната има близо 80 приемни семейства.
"В различни райони в България е трудно да си приемен родител. Има места, в които обществото не гледа чак толкова добре на теб, има и места като София, където трудовата реализация не позволява да станеш приемен родител", обясни Дянков.
Гостът обяви, че е трудно да се стане приемен родител.
"Критериите, за да бъдеш кандидат-осиновител са строги. Кандидатите трябва да са с българско гражданство, да имат нормално образование и да са неосъждани", каза Дянков.
Той е на мнение, че част от кандидатите за приемни родители имат свръхочаквания към децата, като добави, че тук идва ролята на обучението, което спомага да се напаснат интересите на детето и кандидат-осиновителите.
Мариян Дянков изтъкна, че SOS Детски селища се издържа основно благодарение на дарителство.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК