Само за няколко месеца от март до сега се е увеличило на късогледството при деца, които са ползвали дигитални устройства", съобщи пред БНР доц. д-р Александър Оскар, началник на клиника по очни болести в "Александровска болница".
И през тази учебна година на около 400 деца ще им се наложи да учат чрез електронни устройства.
"Не може да пренебрегнем факта, че дистанционното обучение изисква допълнително напрежение поради факта, че децата трябва да седят няколко часа на компютър. В голяма част от случаите на дигитални устройства. А именно мобилните дигитални устройства са изключително опасни. Изключително натоварващи както за зрителната система, така и като цяло за детския организъм", посочи още доц.Оскар.
"Истината е, че човешкото око, човешкият мозък трябва да се адаптира към реалността. За нас някак е странно и ние залитаме от едната на другата крайност, докато намерим разумния баланс между това изобщо да не използваме дигиталните устройства или изцяло пък да използваме дигиталните устройства."
За тези месеци, когато имаше дистанционно завършване на учениците се наблюдава пик по отношение на късогледството - посочи още доц. Оскар.
"Имаме сериозни наблюдения върху причините за прогресия на късогледството, един от най-сериозните рискови фактори е прекалената употреба на мобилни дигитални устройства. Като само в рамките март-май месец тази година, в рамките на два до три месеца, имаме десетки случаи на деца, които значително увеличиха късогледството си. Което дори достигна до два диоптъра и половина увеличение само в рамките на три месеца. Ако е бил, примерно, минус два диоптъра късогледство, изведнъж става минус четири и половина", посочи специалистът.
Съветът към родителите е, когато се налага да се използват дигитални устройства, да се използват разумно. Компютърът, десктопът винаги е за предпочитане пред мобилно устройство. А не таблет и още повече телефон.
"Телефоните изобщо не са удачни за такива неща. Телефоните са най-опасни в случая, защото децата доближават екрана непосредствено пред очите си. Изключително много натоварват и зрителната система, и нервната система. Като цяло мобилните телефони въобще не само не са препоръчителните, те въобще не трябва да се използват за такива цели". Но за нуждите на преподаване, на учене - настолен компютър е несравнимо по-добре се отразява на детето, отколкото в мобилното дигитално устройство"., обясни офталмологът.
Той посъветва, когато детето е 180 минути под една или друга форма пред компютъра, задължително трябва да излезе навън.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК