На фона на възстановяващия се свят от удара от Ковид-19, ново изследване, проведено сред жителите на 26 страни, показва, че много хора не са били предварително подготвени за големи икономически трусове, пише Bloomberg.
В международно проучване за финансовата грамотност на възрастните, проведено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, 42% от анкетираните над 125 хиляди души заявяват, че са разтревожени относно посрещането на ежедневните си разходи; 40% се притесняват за финансовото си положение; 37% посочват, че се справят със ситуацията.
Останалата част от допитаните, малко над 14%, съобщават, че “не знаят” - което авторите на изследването предполагат, че "разкрива или неподготвеност да се обмисли такава възможност или липса на ресурси за финансова възглавница“.
За България ситуацията изглежда по сходен, но малко по-различен начин. У нас също най-голям е делът на хората, които могат да издържат само седмица – 31%. За 26% от допитаните този срок е месец; 15% посочват, че биха успели три месеца; 10% - шест или повече месеца, а 18% посочват, че не знаят.
Според 74% от анкетираните, малко над 1000 българи, те обмислят внимателно всяка своя покупка, което ни поставя сред предпазливите страни, като средно за участващите в допитването този процент е 71,1%.
Проучването показва също, че българите са сред нациите, които като цяло плащат навреме сметките си. 83,3% от анкетираните посочват, че не се бавят със задълженията си при средно 79,4% за проучването. По този показател най-точни са гражданите на Естония с 95,1%, а на обратния полюс изненадващо е Германия с 50,4%.
Над половината от българите обаче посочват, че са имали затруднения да покриват разходите си през последните 12 месеца. За 50,4% от сънародниците ни е имало момент през изминалата година, когато разходите им са надвишавали приходите, при средно 35,3% за проучването.
Допитването също така показва, че голяма част от българите пестят пари – 78,2%. Най-спестовни са жителите на Индонезия, където почти всички допитани активно заделят средства. Спестените пари обаче изглежда са без зададена цел, тъй като само 39,4% от респондентите у нас посочват, че имат дългосрочна финансова цел, за която отделят средства.
По отношение на разделението между половете мъжете и жените се представят относително сходно. Но въпреки че по показатели като финансова грамотност и финансово поведение дамите и господата са с почти еднакво представяне, то статистическа разлика се наблюдава при показателя за финансово благополучие. Там резултатът е в полза на мъжете с разлика от над един пункт – 8,6 пункта за дамите и 9,7 пункта за господата, пише investor.bg.
Статистическа разлика има и по възрастово разделение – най-осезаема тя е във възрастовата група на хората над 60 г., както и при тези в диапазона от 30 до 59 г.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК