Работодатели искат замразяване на минималната работа заплата през 2021 г., но от КНСБ се обявиха против.
"Следва се фалшива теория, че облекчаването на минималната работа заплата и увеличаването на заплатите води до намаляване на заетостта. Дилемата заетост или доходи е фалшива. Статистическите данни последните години показват, че няма такава зависимост. Ние сме категорично против идеята за замразяването на минималната работна заплата, защото тя не е и нова, но това не е показало и предимства", каза директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ д-р Любен Томев за "Денят ON AIR".
Според него цената на труда е силно подценена.
"В макроикономически аспект това ще стесни потреблението, а това е основният двигател на икономическия растеж през последните години в България. Особено на фона на второто тримесечие, когато БВП спадна с 8%", допълни Томев пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че се очаква нивото на безработицата да се повиши.
"Възможно е някои отрасли да имат негативна тенденция в заетостта. Изключително важно е да овладеем този процес, да не надхвърли критични проценти, които достигат в някои европейски страни. Най-лесно е да бъде овладян с мерки, които са навременни. За съжаление, имахме един добър баланс между социални и икономически мерки, но икономическите закъсняха, а някои от тях още не са започнали да функционират", посочи експертът.
Д-р Любен Томев смята, че мерките, прилагани досега, все пак са ефективни.
"Имаме добри резултати, но трябва да се съсредоточим до оставащите месеци. Размерите и неяснотата идват от това, че никой не може да предвиди как ще се развие кризата с коронавируса. Засега ЕК дава V-образен изход от кризата - спад през тази година и съживяване през следващата", коментира той.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК