Два сценария за реакция заради пандемията от Ковид-19 през новата учебна година обсъждат от Министерството на образованието. Подробностите ще станат ясни утре.
Засега е сигурно, че на 15 септември учениците ще се върнат в класните стаи, въпреки притесненията на част от родителите. Повечето учители са категорични, че учебната година трябва да бъде присъствена.
Учебната година в столичното 125 СУ "Боян Пенев" ще започне присъствено и без притеснения от страна на учениците и учителите.
"В нашето училище няма колеги , които да са се обадили да са притеснени, да имат някакви резерви относно започването на учебната година. Добре е ,че няма и родители , които да са ми писали", коментира директорът на 125 СУ "Боян Пенев" Венелина Николова.
Анкета сред членовете на синдикат "Образование" сочи, че 82% от учителите са готови да се върнат в клас, а само 13 на сто са за обучение в електронна среда.Част от учителите обаче организираха петиция с искане сами да избират дали да преподават дистанционно или присъствено в училище.
"Това е нещо, което не знам дали МОН може да осигури, защото колегите които изпитват тази повишена предпазливост, нямат възможност да започнат да работят в електронна среда. 6% пък са съгласни на хибридно обучение, но на този етап това не може да се случи", обясни председателят на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиан Петров.Според директора на 125 СУ няма как определен брой деца да са в училище, а други да са си вкъщи и преподавателят да обучава и едните и другите.
От Синдикат "Образование" смятат, че недостигът на преподаватели ще бъде усетен. Така и според образователното министерство - най-добрата форма на обучение остава присъствената, но при определени противоепидемични мерки.
На 15 септември в класните стаи на 125-о училище ще влязат над 1400 ученици.
Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК