Доказването на бащинство, както и оспорване на припознаване, вече ще могат да се предприемат до навършване на пълнолетие на детето. Това са част от промените в Семейния кодекс, които правителството одобри днес, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Измененията и допълненията са в глава шеста "Произход" на Семейния кодекс, като те са обусловени от постановени решения на Европейския съд по правата на човека по обединени жалби "Л.Д. и П.К. срещу България" (№ 7949/11 и № 45522/13) и "Докторов срещу България" (жалба № 15074/08). Съгласно Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, влезлите в сила решения на ЕСПЧ имат задължителна сила спрямо държавата ответник и тя следва да предприеме индивидуални и общи и мерки, необходими за тяхното изпълнение, съобщава "Монитор".
С предложените изменения и допълнения в чл. 66 от Семейния кодекс се дава възможност социалните да оспорят припознаването преди да бъде извършено. Измененията предвиждат още припознаването да може да бъде оспорено от всяко лице, което твърди, че е родител на припознатия, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването.
Дава се и допълнителна възможност за оспорване на бащинството до изтичането на една година от узнаване на обстоятелствата, обуславящи оспорването, ако те са узнати по-късно по независещи от ищеца причини, но до навършване на пълнолетие на детето, като в тези случаи съдът взема предвид най-добрия интерес на детето.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК