Около половината от хотелиерите в България са намалили цените на нощувките или на пакетните цени на услугите си или са предложиили алтернативен период за използване на направените резервации.
Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ). Като цяло тенденцията се запазва от предходния месец.
През юли 55,2% от анкетираните запазват мнението си да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 64,3% имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 50,2% - на нощувката.
По отношение на наетия персонал през последния месец анкетата регистрира намаление на ръководителите, предприели основните мерки: "освобождаване/съкращаване“, "неплатен отпуск“, "платен отпуск“, "преминаване на непълно работно време“ и "намаляване на възнагражденията на персонала“.
Увеличава се броят на местата за настаняване, които са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите – 16,7 на сто.
В краткосрочен план (1 месец) 69% от анкетираните предвиждат да запазят персонала си, а 25,8% от тях очакват да увеличат заетите в местата си за настаняване.
През юли 34% от управителите отчитат увеличение в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато 33,4% посочват, че няма промяна в тях.
В краткосрочен план (през следващия един месец) 44,9% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат "до 50%“ от разходите за дейността със собствени средства, 29,8% от тях - "до 100%“, а 24,4% от анкетираните посочват, че няма да могат да се справят сами.
По отношение на бъдещата си активност в краткосрочен план през юли се увеличава процентът на ръководителите на местата за настаняване, които смятат да продължат с настоящата си дейност (41,7%). Същевременно 42,2% от тях смятат да продължат да работят, макар и с намален обем, 10,8% планират временно да преустановят дейността си, а 4,2% прогнозират да я прекратят.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК