За последен път Велико народно събрание у нас е било свикано преди 30 години - на 10 юли 1990 г. Година по-късно - на 12 юли 1991 г. - е приета настоящата Конституция. Какви решения може да вземе и как се свиква Велико народно събрание?
На 10 ноември 1989 година Тодор Живков е свален от власт. В следващите месеци страната е залята от митинги.
Създава се първата опозиционна сила – СДС. На 3 януари 1990 година се събира Кръглата маса. Около нея сядат първите опозиционери и представителите на управляващата БКП.
Участниците в Кръглата маса се обединяват около решението да се проведат избори за Седмо Велико народно събрание, което да изработи и приеме нова конституция. Започва предизборна кампания. В деня на изборите гласуват 90 процента от имащите право на глас. Въпреки еуфорията от предстоящата промяна, БСП печели вота с 47 на сто и вкарва 211 депутати. На второ място е СДС със 144 народни избранници, а на трето – ДПС с 23-ма.
На 10 юли преди 30 години започва работа Седмото Велико Народно събрание. В него влизат 400 депутати. Основна цел е да се изработи и приемане на Конституция на Република България.
В средата на месец май 1991 година 39 депутати напускат парламента с декларация, в която искат саморазпускане на Великото събрание и провеждане на избори. Случва се първата парламентарна криза.
Новата българска конституция е приета на 12 юли 1991 година.
Вижте повече в репортажа на Миглена Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години