В изминалата вече 2019 г. почти 50% от младите хора у нас на възраст 25-34 г. живеят с родителите си. Това показват публикувани данни на статистическата служба Евростат. Най-бързо отлитат от семейното гнездо в Дания - там само 4 процента от младите делят един покрив с родителите си.
В Словакия пък 62 % от младите са с родителите си. Напускането на родния дом често зависи дали младите хора са във връзка или учат, както и от нивото на финансовата им независимост, пазара на труда, цените на наемите.
Средно в Евросъюза младите напускат семейната къща на около 26 години. Но тази възраст варира значително в отделните държави. Най-млади напускат дома шведите, датчаните и финландците. В южните страни членки младите хора се преместват на около 30-годишна възраст. Най-дълго при родителите си остават хървати и словаци.
Следват италианци и българи, които се изнасят средно на 30-годишна възраст. Мъжете остават по-дълго в дома на родителите от жените в почти всички страни членки.
Марио все още живее с родителите си, но смята скоро да промени това.
Манталитетът, народо-психологичните особености и икономически фактори - това са основните причини българите да се изнасят сравнително късно от родните домове, смята д-р Цветеслава Гълъбова. В исторически план българите винаги са живеели под един покрив и това предразполага по-късното отделяне от родителите.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години