Бизнесът остава в очакване на добрите идеи, които да финансира. Около това мнение се обединиха участниците във втория панел на дискусията "Предприемачи на бъдещето“, организирана от Investor Media Group.
При осигуряване на първоначален и допълнителен капитал най-важен е екипът, който да доведе до успешен край реализацията на проектите, съветва Милен Иванов, създател на CEO club Bulgaria, CEO angels club, представител, Founders Institute за България.
Според него цената на идеята е близко до нула без реализация. "Екипът е всичко, който оценява компания без реализация, но вижда нахъсани хора. Ние сме по-малко инвестиционни банкери, повече стимулираме собствениците на идеи – това е основният актив, който оценяваме“, каза той.
Инвестиция за "умните" пари
Милен Иванов подчерта, че бизнес ангелите преценяват предприемачите, за да вложат "умните си пари“. "Търси се кооинвеститор, затова събираме хора с различна експертиза и опит за сделки, за да се постигне комфорт и диверсификация на портфолиото с 15-16-17 компании“, посочи той и коментира, че в България изборът може да падне и върху някоя компания само защото някоя от тях ти харесва, предава Investor.bg.
Да структурираш модела си
Христо Борисов, съосновател и изпълнителен директор на Payhawk, е категоричен, че предприемачите трябва да проявяват инициатива и да не търсят финансиране в последния момент – три-четири месеца преди стартирането на реализация на идеите си, а да се пробват различни възможности.
"Повече да разговарят, да проведат 30-40 разговора, за да се ориентират и да разберат има ли смисъл тяхната стратегия“, отбеляза той.
Подкрепата от банките
"Идеите на бизнеса бяха стопирани заради пандемията с коронавируса, но вече започват да се реализират, виждам събуждане на икономиката и стартираме с всички програми отпреди 13 март“, съобщи Димитър Герджиков, началник отдел "Бизнес развитие“ в управление "Банкиране малък бизнес“ на Пощенска банка. Той напомни, че банката подпомага бизнеса на клиентите с финансиране, като работи активно по няколко програми, сред които инициативата COSME и най-новата на Българската банка за развитие.
Предизвикателствата
"Липсата на хора е най-голямото предизвикателство. Хората са генератори на идеи, а много загубиха работата си. Качествени хора продължават да липсват. Хората, които да попълнят мениджърските позиции са дефицитни", категоричен е Димитър Вучев, председател на съвета за управление на Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия към Столична община. Той потвърди, че това е най-голямото предизвикателство пред бизнеса. „Колкото и да си говорим за изкуствен интелект и високи технологии човешкият фактор ще продължи да липсва“, посочи той.
Онлайн конференцията на Investor.bg "Предприемачи на бъдещето" се осъществява с генералната подкрепа на Пощенска банка, както и с подкрепата на Индустриален Холдинг България и Общински гаранционен фонд за малки и средни предприятия. Институционални партньори са ABLE, Британо-българската бизнес асоциация и "Тук-Там", а медийни партньори са Bloomberg TV Bulgaria, dnes.bg, money.bg и smartmoney.bg.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК