Според проучване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено в периода 6-13 юни, 53 % от българите към средата на юни вярват, че най-лошото е вече зад нас.
Интервюирани са 1005 българи в 89 населени места. 53% от българите към средата на юни вярват, че най-лошото е вече зад нас.
Четири пъти по-малък е делът на онези, според които най-лошото, свързано с епидемията предстои – 13%. Тезата, че най-лошото е вече зад гърба ни се споделя главно от хора на възраст до 50 г.
Значителен, обаче, се оказва делът на хората, които не могат да преценят какво следва в бъдеще – 34%.
В сравнение с градовете извън столицата, жителите на столицата и на селата по-рядко са крайни песимисти и по-рядко мислят, че лошото тепърва предстои.
69% от българите определят като адекватни ограничителните мерки от март до май т.г., въведени във връзка с разпространението на Ковид-19 у нас, а 64% смятат за адекватни и мерките по разхлабване на извънредното положение от началото на май.
Най-висока подкрепа за ограничителните мерки регистрираме сред жените, сред хората на възраст над 40 г. и сред хората с жизнен стандарт над средния.
Ограничителните мерки получават по-изразително одобрение от жителите на столицата и на областните градове – те са подкрепяни от по около 70% от жителите и на двата типа населени места.
Мерките по разхлабването са оценявани като адекватни най-често от жителите на по-малките населени места.
9% от българите споделят, че те лично познават хора, които вече са преболедували от Ковид-19. Т
Според 63% от пълнолетните българи пандемията по-скоро разделя, отколкото обединява нацията пред общата заплаха. Така, според изследването, хората се оказват разделени на здрави и болни, млади и стари, вярващи и невярващи в епидемията, спазващи и неспазващи социална дистанция и т.н. Най-често подобно делене прави впечатление на жителите на столицата.
Най-много поддръжници на тезите на шефа на НОЩ ген. Мутафчийски има сред жените, сред хората на възраст над 40 години, сред образованите респонденти и сред 2/3 от жителите на София.
Позицията на доц. А. Мангъров пък се споделя най-често от хората на възраст между 30 и 40 г.
Снимка: Pexels.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК