Всички търговски центрове в страната трябва да са затворени, категорични са от РЗИ. Изключение правят магазините за хранителни стоки, банките и аптеките.
След получен сигнал репортер на Bulgaria ON AIR провери дали има двоен стандарт при тълкуването на заповедта.
Според заповедта на министър Кирил Ананиев, големите търговските центрове - тип МОЛ, трябва да преустановят дейност за времето на извънредното положение. Затворените базари като Рум Младост са пред дилема - могат ли да отворят при условие, че не се споменават експлицитно в заповедта.
Оказва се, че "търговски център" е израз, който няма легална дефиниция, няма и яснота кой и в сравнение с какво определя размера - малък или голям. Въпреки това базарите се причисляват към същата заповед.
"Тук става въпрос за умален формат на такъв тип търговски обект, там също не са затворени банковите, застрахователните и хранителните магазини. За момента те остават затворени по заповедта на министъра", посочи директорът на РЗИ-София Данчо Пенчев.
Служителите на Рум Младост са категорични, че могат да организират работния процес в сградата според противоепидемичните мерки, а на територията на обекта и преди коронавируса не е имало много клиенти. Сега търговците се притесняват, че ще фалират.
"Сметките са една камара. Плащаме избирателно тези, които са най-застрашаващи от спиране на телефони, ток и т.н. Има и социални осигуровки. РУМ-ът е пред фалит, няма с какво да плати тока", каза собственик на магазин в Рум Младост 2 - Огнян Димитров.Въпреки че за заповедта е неясна, в РУМ Младост тя продължава да се спазва. Други места обаче я тълкуват различно. В столицата работят не само магазини за хранителни стоки, аптеки или банки.
Въпросът кой търговски център е малък и кой е голям, остава отворен. Как се чете заповедта на здравния министъра – също.
Вижте още в репортажа на Виолета Манчева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК