Президентът на България в периода 2012-2017 г. Росен Плевнелиев коментира потенциалното спасяване на бизнеса с мярката 60/40, разрешението за строителна дейност на територията на страната, както и влизането ни в Чакалнята на еврозоната.
Той посочи данните от САЩ и Германия, които показвали спад на БВП за тези държави, невиждан от времето на Голямата депресия.
Според Плевнелиев обхватът на мярката 60/40 е ограничен и не е отговорил на очакванията. По думите му е добре да видим какво се случва на Балканите, в развитите икономики, за да направим сравнение с положението в България към момента.
"България изобщо не се справя толкова зле на фона на всички останали. Сигурен съм, че ще има още мерки в икономическия пакет. Някои от тях ще бъдат по-конкретизирани и по-таргетирани. Например, взе се решение от вчера да се раздават между 3 до 10 000 лв. на калпак на фирми", коментира той за Bulgaria ON AIR.
Големият проблем в българското здравеопазване е свързан с човешките животи, но и с огромната корупция и пари, които можем и трябва да управляваме по-ефективно. Страшно много хора в България страдат, някои и загиват от това, че ги разхождаме с линейките до Бързата помощ от една до друга болница. И всяка болница преоткрива отново какви болести има, какво е лекувано. Толкова ли е трудно най-после да се дадат необходимите пари? По мои сметки не повече от 10 млн. лв., за електронната здравна карта.
Това обясни Плевнелиев за предаването "Денят ON AIR", като отбеляза, че с електронната здравна карта бихме могли да спасим десетки хиляди човешки животи, както и да спестим милиарди.
Относно решенията за строеж, Плевнелиев подчерта, че е крайно време издаването на строително разрешение да има един адресат, при това електронно.
"Обикновеният българин, който иска да построи своята къща, трябва да почука на 12 врати, да се помоли на 12 бюрократа и всеки един от тях да сложи подписа си", подчерта той.
Стратегическа мярка, която правителството предприе, беше влизането в еврозоната, категоричен е Плевнелиев.
"Това е най-важната мярка, историческо постижение. Разработва механизъм, който да запази българските банки, парите на българските данъкоплатци и да ни предпази от кризата, като даде възможност по-бързо да се възстановим", поясни той.
Вижте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК