Инцидентът с Милен Цветков повдигна много въпроси. От това можела ли е трагедията да бъде предотвратена, до това как можем да спрем войната на пътя и чия е отговорността в подобни ситуации - лична или на цялото общество?
22-годишният Кристиан пътува с двама свои връстници в джип, купен от фирма на майка му. Младият водач управлявал колата след "почерпка" с амфетамини и канабис. Психологът Младен Владимиров очертава контурите на психопрофила на шофьора в колата-убиец и двамата му спътници.
Според Младен Владимиров факторите, които натискат газта на безразсъдството, не засягат само Кристиан или неговото поколение, а всички нас, чиято отговорност пренебрегваме в масата на просто критичния коментар.
"Родителите могат да кажат "Аз съм му купил скъпи маратонки, дал съм му пари, задоволил съм му нещата" и емоционално да са тотално неглижирани. Много е вероятно, ако си сам, да не извършиш такова ПТП, защото все пак зрителите те нахъсват, искат да се докажеш", анализира Владимиров.В колата с Кристиан се возят още Георги Иванов – син на депутата Лъчезар Иванов и Симона Цанкова, която бяга от мястото на инцидента веднага след него. Според очевидци на жестоката катастрофа 22-годишният шофьор не се е опитал да помогне на Милен Цветков, а се е погрижил за ламарините на автомобила си.
"Дали ние не оскотяхме дотолкова, че животът на другите да не ни е толкова важен, а автомобилът да ни е по-важен? Дали си даваме сметка, че автомобилът е отговорност, а не привилегия? И когато си кажем, че хората, които са вътре и вероятно са го нахъсвали, също са отговорни. А не просто сега да бъдат разпитани като очевидци. Когато има нетърпимост и натиск, вероятността да намалим пътните произшествия и пътния травматизъм е много голяма", разясни психологът.Не е ясно дали спътниците на 22-годишния Кристиан са знаели, че той е употребил наркотици и дали те също са били под въздействието на опиати.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК