40 жертви и 825 доказани случая на заразени с Ковид-19 у нас (ВИДЕО)

При медицинския персонал има 12 нови случая

17.04.2020 | 08:20 Редактор:

40 са вече жертвите на коронавирус у нас, трима са починалите през нощта. Те са с придружаващи болести, две от жените са имали диабет.

42-ма души са новозаразените за последните 24 ч. В болници са настанени 21 души, 825 е общият брой на установените с Ковид-19 у нас. Ръстът от вчера е 5.4%. 37 пациенти са в интензивни отделения. 

"Повечето са съсредоточени в София - общо 19, в столицата броят на заразените е 495. Видин има ръст със 7 души. Заразени са 24 жени, 18 мъже, 2 деца на 14 години, настанени са в болница в Стара Загора, 29 са лицата до 18 г. При медицинския персонал има 12 нови случая, а общият им брой вече е 60", съобщи на брифинг на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. 

Едното от заразените деца е внучка на мъжа, който избяга в Паничерево от Клиниката за инфекциозни и заразни болести на старозагорската болница.

По думите му излекуваните са с 19 повече от вчера, общо вече са 141. Средната възраст на пациентите е 48 г., излекуваните деца са 8.

"В Япония имаме 605 нови случая след затишие, наблюдаваме Азия с тревога. Голям е и ръстът за заразените с коронавирус и в САЩ. Основен проблем е липсата на защитни облекла и маски в глобален мащаб", подчерта началникът на Щаба. 

Ген. Мутафчийски посочи, че с освобождаването на времевите коридори се дава възможност на работещите да могат да изпълняват трудовите си задължения. И даде пример, че в Гърция има забрана за излизане в празничните дни

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посрещна през изминалата нощ на летище "София" първата пратка медицински материали от Китай. Около 568 000 са маските от висок клас, които са изключително необходими за медиците на първа линия, потвърди ген. Мутафчийски.

"Заболеваемостта сред медицинския персонал е много тревожна. С напредване на епидемията медицинските ресурси се стопяват. България също не е пощадена от това явление. За областните болници съм сигурен, че хората са снабдени с предпазни средства, изпълняват стриктно указанията за смяна на облеклото и защитните средства", обясни началникът на Оперативния щаб.

Той подчерта, че в момента на места по Черноморието има повече софийски коли отколкото с местна регистрация.

"Разчитахме на вербални послания, но явно те не се случват. Сигурно 99,9% от гражданите осъзнават случващото се и съдействат. Малка част води нещата към провал. Не можеше да стоим безучастно към тези деструктивни действия", посочи ген. Мутафчийски.

Изцяло спирането на влаковите комуникации е нереално и невъзможно, но има рязко намаляване на броя им, настоя още той. 

Основна цел е съхраняване на медицинските ресурси - и СЗО, и ЕК с последните си препоръки казват, че са важни наличните свободни медицински ресурси, защото се предполага, че с освобождаването на живота, ще нарасне броят на случаите на заразени и ще е нужен такъв. Насищането с облекла е постепенен процес. 

При двама от пациентите вече 34 дни не може да се излекува заразата, съобщи още ген. Мутафчийски. Той допълни, че големите търговски вериги са предупредени да спазват стриктно разпоредбите за спазване на дистанция, в противен случай ги грозят глоби. 

Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.

В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК