По данни на Световната здравна организация, термокамерите са изиграли съществена роля в овладявaнето на пандемията. Възможно ли е обаче системите, които следят за евентуални симптоми на коронавирус, да дават фалшив резултат и допълнително да объркват властите?
В началото на разпространението на коронавируса първите термокамери у нас бяха поставени по летищата и останалите гранични пунктове. Генерал Мутафчийски заяви, че в световен мащаб те имат по-малко от 20% ефективност.
"Те имат съвсем спомагателно действие. Трябва да има човек с много висока температура, над 38 градуса, че да го хване камерата", обясни Мутафчийски.
Оказва се, обаче, че има термокамери, които са неефективни, защото са тествани основно в лабораторни условия, а когато заработят на практика показват отклонения. Инженерът по техническа поддръжка Марио Динков заяви, че в момента има много производители, които се възползват от ситуацията.
За да може да бъдат максимално точни резултатите, е нужно да има референтна точка с постоянна температура, обясняват специалистите.
"Има постоянна температура и помага на камерата да измери човешката температура с много добра точност до 0,3 градуса", обясни Марио Динков.
Правим експеримент. Със система термокамери, която не се влияе от това, дали хората са са с маски, или носят гореща напитка. Технологията има възможността да отчита коректно там, където масовите термокамери не се справят.
"На много места има закупени термокамери които дават разлика 1 градус. Има случаи когато човек изпил едно уиски му се дава висока температура, но после с нормален термометър не", заяви главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.Освен че отчитат температурата, някои камери дават възможност за допълнителни проследяване на хората, преминали през тях.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев
В момент като този социалната изолация се явява изключително важен фактор, който е ключов за превенцията на обществото. Bulgaria ON AIR апелира всички, които имат възможност - бъдете #ОтговорниВкъщи
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК