Хиляди съкратени служители и нови, още по-дълги опашки пред Бюрата по труда. В същото време социалното министерство разпореди по-строги мерки за безопасност на работните места. А бизнесът предлага радикално различен модел за подпомагане на фирмите, след като стана ясно, че засега само 59 компании са решили да се възползват от мярката 60/40.
Как изглежда социалната картина след 3 седмици извънредно положение?
Ексения е последна на дългата опашка от хора, загубили работата си в следствие на кризата с коронавируса. И за себе си, и за детето си тя ще разчита на Бюрото по труда.
"В туризма съм, така че нашият сектор е най-много засегнат в момента", каза Ексения. Във фирмата, която е работила, са били четирима души и всичките са съкратени.
От началото на извънредното положение съкратените като Ексения вече са над 30 000. Само във вчерашния ден в бюрата по труда са регистрирани близо 5 000 души.
"Да, има пълен разрез на всички сектори, но най-големият са тези – хотелиерство, ресторантьорство, туризъм, секторът на търговията на дребно и някои сектори, свързани с промишлеността", каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
За да ограничи тревожната тенденция, държавата предложи схемата 60/40. Идеята е да подпомогне работодателите при изплащането на заплатите.
До момента едва 59 фирми са решили да се възползват. А според бизнеса решението е друго - по подобие на германския модел.
"Ние сме "за" диференциран подход. За работниците, които не работят, защото предприятията са принудително спрели, или защото са освободени, но ще бъдат запазени на работа – следва да се изплаща част от трудовото възнаграждение. Не е логично работникът да не работи и да получава същата част от трудовото си възнаграждение, както и ако би работил", каза Миглена Ангелова от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК