Убедена съм, че тази криза, извън всички негативи, които ще последват - икономически, финансови, ако щете психологически, ще има и този момент, в който истината ще се отдели от лъжата. Фейк новината - ще успеем да започнем да я отличаваме, да я разграничаваме, да я усещаме. Лидерите - ще ги видим. И псевдолидерите също.
На това мнение е политическият психолог проф. Антоанета Христова, която коментира в "Денят ON AIR" негативните и позитивни аспекти на настъпващата криза заради коронавируса.
Според нея социалната изолация води до стрес, затова и трябва да внимаваме как протича ежедневието ни.
"При промяната на стереотипите се получава така, че човешкият организъм попада в стрес. И започва да си задава въпроса: Какво правя? Каква е перспективата? Как да организирам ежедневието си", каза проф. Христова.
Добре е човек да има строг и организиран режим за деня си. Досегашният ни ежедневен и активен режим навън трябва да бъде заместен с друг, също активен режим вкъщи, ако работата го позволява.
Един от съветите е да излизаме на разходка, но по възможност далеч от другите хора - в планината или в парка.
Смяната на условията спомага за минимизирането на стреса, допълни още проф. Христова.
По повод консуматорските ни навици като общество, проф. Христова вярва, че промяна към по-добро е възможна."Бихме могли да пренаредим и преоценим ежедневието си", обясни още тя пред Bulgaria ON AIR.
И предположи, че ще се върнем към старите си стереотипи и порядки, но "все пак нещо ще остане в съзнанието на тези, които са преживели кризата".
Проф. Христова е категорична, че предприетите от държавата действия са напълно адекватни.
"Ние виждаме една изключително добра компилация между експертиза и политическо действие. Трябва да бъдем благодарни", обясни тя.
Ще живеем по-различно и по-отговорно след приключване на кризата, смята проф. Христова.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК