Как да опазим България от имиграцията и демографската криза?

Коментар на проф. Спас Ташев 

03.03.2020 | 21:27 Редактор:

Честваме 142 години от Освобождението на България! Ще се справи ли страната ни с предизвикателствата на имиграцията и демографската криза?

"Борбата за оцеляване на българина не е от наши дни, ние сме натрупали опит в тези казуси. Безспорно в епохата на разнообразие е трудно да говорим за истинско единство. Изходната ни точна трябва да е отношението ни към миналото", каза в студиото на "Денят ON AIR" доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН.

Според него нямаме традиции в стратегическите анализи.

"Не бих казал, че и Европа не страда от тези пороци. Надявам се, че ще търсим и ще намерим успешното решение. Не можем да избягаме от тази историческа рамка, на която сме наследници. Отношението на Европа към тези миграционни потоци е обособено от този либерален подход", коментира още Ташев.

По думите му в България има сгрешена концепция по измерване на миграционния натиск.

"Той се измерва с броя на тези, които искат да преминат. Ние изпадаме в едно неудобно положение, казвайки, че нямаме натиск, което значи, че нямаме нужда от помощ. Натиск има", добави доц. Спас Ташев.

Той разясни, че се нуждаем от координирана политика в посока на мигрантите.

"3 март остана един несбъднат национален идеал. Той завеща идеята за една друга България, която ние не успяхме да реализираме. Ролята на геополитиката не е изчезнала. Доскоро говорихме за Западни Балкани, но лека-полека Македония и Албания се извеждат от тази група", изтъкна Ташев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Ташев бе категоричен, че трябва да се работи съвместно и целенасочено.

Той изказа и мнението си по отношение на демографската криза в страната.

"Няколко пъти БАН излиза с мерки за тази криза. И тук допускаме грешка - основните мерки, които взимаме, са в сферата на икономиката и социалното подпомагане. Имаме пробойна някъде в цялата схема - тя може би е в егоизма. Трябва да има общоевропейска политика на затвърждаване на някои разклатени ценности", смята Ташев.

Според него за много хора в държавата има усещане за липса на справедливост. 

"Без да постигнем духовен и материален баланс, няма да имаме решение на този проблем. Големият проблем на България е скъсаната връзка между наука и практика", заключи доцентът.

Ташев коментира и политическата ситуация в Македония и отношенията със съседката ни.

"Македония няма интерес да извади "горещия кестен". Ние останахме и без Зоран Заев, който беше най-добър по отношение на нас.Всички коалиции в Македония ще бъдат все по-зависими от албанския фактор. Миналата седмица бяха преименувани училища с имена на албанци. Македонското общество не може да устои на този процес на албанизация. България е наследникът на тази история, за която претендираме, че е обща, ние трябва да я защитим. С мъгляви похвати няма да постигнем резултат", заяви той.

Вижте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК