Обучение на спешни медици стартира от днес. То има за цел да подобри действията при животозастрашаващи ситуации. Доказани български лекари, специалисти в различни специалности, водят програмата.
За всяка група обучението ще продължава по 5 дни, като включва теоретична и практическа част. За практическата ще се използват високотехнологични манекени.
Целта на обучението е да надгради основните познания, които имат спешните медици. Обученията ще обхванат десетте основни медицински специалности, знанията за които имат отношение към овладяването на възникналите спешни остри ситуации, в това число влизат хирургия, кардиология, неврология, неврохирургия, общореанимационни мероприятия.
Здравният министър обеща, че ще работят, освен за обучение на кадрите в спешната помощ, така и за създаване на по-благоприятна среда за работа и възможност за развитие.
Министърът обясни още, че работят върху едно цялостно обновяване на спешната помощ в страната. Това включва обновяване на центровете и закупуване на нови линейки.
До момемнта са пристигнали 120, като всеки месец се доставят нови по 10 от обикновените и 10 от високопроходимите линейки. Очаква се до 2021 г. да пристигнат всички и да са на терен, готови да спасяват човешки животи.
Репортаж на Боряна Благоева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК