Здравните работници са подложени на силен стрес и дори психическо насилие, докато изпълняват задълженията си. Психоклиматът на работното им място често не е добър и това е сред причините, особено младите кадри, да търсят реализация в чужбина, информира dnes.bg.
Това са част от изводите в национално проучване на заболеваемостта и отсъствието от работа заради психосоциални рискове в сектор "Здравеопазване", направено от Федерацията на синдикатите в здравеопазването - КНСБ, съобщиха от пресцентъра на синдиката.
Проучването е направено от 1 май до 30 октомври тази година и обхваща 1245 души - лекари, медицински сестри, санитари и административен персонал от 53 лечебни и здравни заведения.
По-голямата част от участвалите имат над 16 години стаж, което гарантира познаване на професията.
Положителен отговор на въпроса "Поставени ли сте на работното място под риск от стрес и насилие?" дават 55,7% или 693 от анкетираните.
Сред водещите стресови фактори, свързани с професионалната среда, е посочено полагането на извънреден труд.
Много показателен и будещ тревога е фактът, че 91 на сто или 1133 от анкетираните считат, че не се предприемат мерки за отстраняване на посочените причини, свързани с психосоциалните рискове, се посочва в съобщението.
"Проблемите на здравната система у нас през последните години, свързани с разпределението на финансовите средства, задълбочаващата се липса на здравни специалисти, ниските заплати, както и големите разлики в заплащането в сектора са в основата на растящите психосоциални рискове сред здравните работници.Харесайте страницата ни във Facebook ТУК