Темата за здравословното хранене събра деца и шеф майстори на кухнята. Събитието се провежда на фона на тревожната статистика, в която страната ни се нарежда на челните места по брой на децата с наднормено тегло.
Според проучване на УНИЦЕФ броят им се е увеличил със 120% от 90-те години насам.
Инициативата цели да обърне внимание на това какви храни консумират децата и какви продукти е добре да присъстват в менюто им.
"Семейното възпитание е едно от най-важните неща. Първите седем години са определящи за това децата ни да бъдат здрави. За четвърта година работим по темата за здравословното хранене. За първи път обаче включихме и малчугани от детските градини, защото е важно от съвсем малки те да бъдат провокирани да опитват продукти като магданоз, лимон и други", сподели шеф Ангелов пред репортерът на Bulgaria ON AIR Гита Манолова.
Той посъветва родителите да избягват заведенията за бързо хранене, както и да четат етикетите.
"Колкото по-малко неща са изписани на опаковката, толкова по-добре", допълни шеф Ангелов.
България се нареди сред държавите, в които децата с наднормено тегло най-бързо са се увеличили през последните години. Страната ни е на шесто място по този показател, според мащабното проучване на УНИЦЕФ. Експертите на Детския фонд на обединените нации са изследвали здравния статус и качеството на хранене на малчуганите в 41 държави от цял свят. Те са установили, че в осем от тях броят на затлъстелите хора на възраст от 5 до 19 г. е скочил двойно за последните 26 г.
За нашата страна точният процент е 120 за периода от 1990 до 2016 г., който обхваща проучването. В момента 28,47 на сто от младежите ни на тази възраст са с наднормено тегло. Най-много те са в САЩ – 41,86%, след това в Нова Зеландия – 39,46 на сто, и Гърция – 37,26 %. При тях обаче увеличението не е толкова сериозно, а е между 44 и 50 процента.
Сходен проблем като нашия с бързо затлъстяване на подрастващите имат Турция, Унгария, Хърватия, Словения, Полша и Словакия. Най-драстично обаче е положението в съседна Румъния, където броят на децата с проблемно тегло е скочил със 170 на сто.
Според УНИЦЕФ около 200 млн. малчугани по света се хранят нездравословно. Това означава, че поне едно на три деца под 5-годишна възраст е недохранено или с наднормено тегло.
Почти две на всеки три бебета между 6 месеца и две години не ядат неща, които поддържат оптимален растеж и развитие на мозъка и тялото, а това обикновено води до трудности при учене, понижен имунитет, повишена чувствителност към инфекции и понякога смърт.
Вижте повече в репортажа на Гита Манолова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК.