Президентът няма да играе партийни игри

Вето върху Изборния кодекс? Само с конкретни аргументи!

20.02.2014 | 16:36
Президентът няма да играе партийни игри

Президентът Росен Плевнелиев увери, че няма да наложи вето върху Изборния кодекс, за да пречи или за да „играе партийни игри“.

Президентът заяви, че за две години мандат е доказал, че налага вето с ясни аргументи. Той даде пример, че през 2013 година при приети над 30 законопроекта е наложил вето на 3-4.

Още веднъж българската нация ще види, че ако държавният глава наложи вето, е единствено и само с конкретно и ясно посочени причини и аргументи, заяви Плевнелиев след среща с ръководството на БСП в рамките на т.нар. месец на политическите консултации с парламентарно представените партии.

В срещата не участва лидерът на социалистите Сергей Станишев, който има ангажименти в Брюксел с ПЕС.
Плевнелиев посочи, че в президентството ще работят ускорено, след като Изборният кодекс бъде приет.

Ще се произнеса в конституционосъобразните срокове, като ще действам и максимално ефективно и бързо, увери той.

Днес обаче с левицата не са обсъждани конкретни текстове от кодекса, по които евентуално държавният глава би имал възражения. „Противопоставяме се категорично на всякаква форма на екстремизъм, използване на езика на омразата. Религиозно, етническо и всякакво друго противопоставяне не е полезно за нацията“, заяви Плевнелиев по повод другата тема на срещата с представителите на БСП – напрежението от последните дни и етническата конфронтация.

Държавният глава увери, че ако има нужда, ще свика КСНС по тези въпроси.

„Ще следим внимателно процеса, ще обменяме информация заедно с политическите партии и ако има нужда, ще бъде свикан такъв съвет. Надявам се да не се стига до ескалация на напрежението и провеждането на такъв КСНС“, уточни Плевнелиев.

Президентът и представителите на БСП са се обединили около мнението, че законът за референдумите трябва да бъде подобрен и че националното допитване може и трябва да бъде ефективен инструмент за пряката демокрация, особено в момент когато доверието към партиите и политиците като цяло е на ниски нива.

От левицата били на мнение, че е добре референдумът да бъде отделен от евроизборите, за да има задълбочен дебат по европейската тематика. Президентът обаче остава на позицията си, че е добре национални допитвания да се провеждат с всеки вот.

Държавният глава отново призова за качествен дебат по европейския дневен ред. Плевнелиев подкрепи реиндустриализацията, но тази, която е ориентирана към индустриите на бъдещето, а не към „стари мастодонти“ като „Кремиковци“ и „Химко“.

БСП представила на президента амбициозен план, наблягащ на растежа и заетостта. „Ще се надявам да видим много ефективни мерки в тази посока“, коментира държавният глава.

Образованието и младежката безработица са били сред другите обсъдени теми. Според президента въвеждането на дуалната система в средното образование ще даде възможност с практики и стажове младежите да се върнат обратно към икономиката.

Росен Плевнелиев приветства усилията на управляващите за намаляване на административната тежест и облекчаване на бизнес средата.

По темата за монополите, президентът беше категоричен, че няма алтернатива на това енергийният регулатор ДКЕВР да бъде независим и надпартиен орган.

Президентът апелира да се въвеждат колкото се може повече електронни услуги.

Той подчерта, че реформата в здравеопазването е наболяла тема. След няколко години ще бъде късно, подчерта той, като посочи, че страната ни се е провалила с нея вече години наред.

Президентът каза още, че ще се произнесе в срок по писмото на „Атака“, получено преди два дни в президентството с искане за преименуване на връх Мусала.