Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не защити, нито пък взе страната на заместника си Цветан Цветанов в задочния му спор с депутата от ДПС Делян Пеевски и главния прокурор Сотир Цацаров.
"Не мога да коментирам интервюто на когото и да било, но е изключително грешно, недопустимо е в една държава да се атакуват институциите, включително и нейните ръководители", коментира той, след като тази сутрин Цветанов заяви, че като министър на вътрешните работи е имал среща с главния прокурор Сотир Цацаров, на която обвинителят довел и Делян Пеевски.
Преди ден Делян Пеевски зяви в интервю, че Цветанов е оказвал натиск върху главния прокурор за назначения. Депутатът от ДПС твърди, че Цветанов поискал от Цацаров да назначи Ася Петрова за заместник-главен прокурор.
Днес ексвътрешният министър отхвърли твърденията и подчерта, че никога и по никакъв повод не е оказвал натиск. Главният прокурор Сотир Цацаров също се включи в медийните обяснения и обяви, че няма да участва в задочния диалог между Делян Пеевски и Цветан Цветанов, който според него "очевидно е породен както от настоящо политическо противопоставяне, така и от техни лични и други отношения в близкото минало".
Сега Бойко Борисов обяви, че заместникът му в партията отдавна е трябвало да направи изводи за поведението си.
"Мисля, че Цветанов трябваше да извади и поука от това, което направи навремето със съдийската гилдия, а сега по същия начин действа и с прокуратурата, още повече, че в европейския доклад главният прокурор е изваден като положителен пример. По думите на Борисов не е нова практика главен прокурор да отиде в МВР", настоя Борисов.
Той добави, че докато е бил главен секретар - тогавашният прокурор Никола Филчев е ходил при него, за да планират заедно операции.
"И при Петканов, и при Румен Петков, и при Цветанов много пъти прокурори са били в МВР, така че това не е нищо осъждащо, напротив – аз винаги съм бил на принципа да се отиде на място, да се участва пряко в операциите на МВР от прокуратурата, защото те са господар на производство, те след това отиват в съда да защитават това, което МВР или ДАНС е направило. Така че много съм разочарован от това, което между депутати се води в публичното пространство, намесват се имена на магистрати, ако някой счита, ако може да докаже това, което смята, че е истина, има надлежен ред да се провери или направо в анкетна комисия да се вкара в парламента, и да видим дали е така или не", заключи той.
Експремиерът добави, че вече води 15 дела заради "такива клевети, лъжи, неистини".
"Призовавам партиите и политиците да спрем всеки ден да се плашим или да прехвърляме собствените си неудачи към прокурорите, ние не сме прокурорска държава, а парламентарна. Прокурорите си имат достатъчно работа освен да им задаваме публични казуси с неуспеха на когото и да било политик", настоя той.
Според него, когато обвиняваш някого, трябва да имаш достатъчно аргументи, за да го докажеш.
"Когато бях главен секретар, депутати от всички парламентарни групи непрекъснато идваха да се срещат с професионалното и политическото ръководство на МВР", спомни си отминалите времена Борисов.
"Казвал съм и на Цветанов, разбирам, че има обвинение и трябва да се защитава и да ги говори тези неща, но той ги говори като пряко засегнат от делата човек, това не е позиция на партията, напротив, тя винаги е била де се пазят институциите, да се оставят да работят на спокойствие", заключи Бойко Борисов, но не заяви категорично, че сваля доверието си от Цветан Цветанов.