Преференциална листа, освен партийната залегна в Новия изборен кодекс, който депутатите приеха на първо четене. Според промените се предвижда смяна на досегашния състав на Централната избирателна комисия. Новите членове ще бъдат назначавани от парламента, а не както досега с указ на държавния глава. По време на дебата политическите сили си отправиха взаимни обвинения за манипулиране на изборните резултати от парламентарните избори миналата година.
Въпреки недоволството на опозицията в крайна сметка беше приет вариантът внесен от Мая Манолова и група депутати от Коалиция за България.
Машинно гласуване и пренареждане на листите след преминаването на 7-процентен праг са някои от важните промени, за които депутатите гласуваха.
Бюлетините ще се печатат в печатницата на БНБ, за да се предотвратят фалшификации. Обществените медии ще отразяват безплатно предизборната кампания, а за участие в частните медии кандидатите ще използват специален финансов пакет.
В сега действащия закон преференцията е 6 процента. От ГЕРБ настояваха преференциалният вот да бъде 5 на сто, възмутиха се и срещу отнемането на правото на президента да назначава съставът на ЦИК.
„Разбирам драмата и мъката на ГЕРБ - Изборният кодекс на Фидосова е отхвърлен и никога повече няма да има фалшификация на бюлетини, никога повече ГЕРБ няма да печели избори,” заяви Мая Манолова.
Днес парламентът приключи предсрочно работата си поради липса на кворум. Това даде повод на опозицията отново да заяви, че парламентът не е ефективен и трябва да се проведат предсрочни избори.
„Безсмислено е да се правят, каквито и да било усилия да се правят и имитацията на дейност”, заяви заместник-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева. Тя все пак уточни, че ГЕРБ не смята да саботира пленарните заседания, защото е отговорна опозиция и мястото й е в пленарната зала.