Христо Иванов: ЕК констатира загуба на доверие у партньорите ни

Имаме една нулева година в съдебната реформа, коментира програмният директор на Българския институт за правни инициативи

22.01.2014 | 10:22
Христо Иванов: ЕК констатира загуба на доверие у партньорите ни

Европейската комисия констатира загуба на доверие у партньорите ни, коментира в ефира на Bulgaria On Air програмният директор на Българския институт за правни инициативи Христо Иванов.

„Истината е, че сме много далеч от изпълняване на очакванията, както на партньорите ни, така и на българските граждани. Доверието е загубено, седем години след началото,“ подчерта Иванов.

По думите му комисията не само ще прекрати мониторинга, но и ще разшири полето на наблюдение. Той допълни, че по отношение на съдебната реформа България отчита една нулева година.

„От друга страна, политическата ситуация от последния доклад се промени и това е една сериозна промяна. Посланиците на Франция и Германия говориха за олигархичен режим,“ посочи Иванов. По думите му е много важно, че общественото недоволство се отчита.

Той посочи, че посланието, което се изпраща, е обявяването на  големите партии и на българското правителство в несъстоятелност.

За изгубеното доверие е показателен и фактът, че докладът е предоставен на българското правителство за реакция само 10-12 часа преди официалното му оповестяване, коментира Иванов. Той посочи, че преди срокът е бил около месец, но постепенно е намаляван, заради изтичането на информация и опитите за оказване на влияние от наша страна.
„Направени са малки разлики в текстовете, които са раздадени, за да има възможност да се проследи откъде изтича информация. Отношението и на техническо ниво е като към един провинил се ученик, който трябва да бъде пазен да не направи някоя беля“, коментира още той.

По думите му с доклада се обявява пълен банкрут на Висшия съден съвет по отношение на изпълняваните от него функции и по структурирането му.

„Спука се и балонът около ДАНС и създаването на Специализирания съд и прокуратура. Изтъкваните плюсове по тази линия и липсата на резултати са показателни за това. И препоръката на ЕК е да се създаде изцяло нов орган за следене на корупцията на високите етажи“, посочи  програмният директор на Българския институт за правни инициативи.

Той отчете скандалните назначения във ВСС, ДАНС и Комисията за конфликт на интереси.

„Навсякъде имаше скандали при назначенията по висшите етажи. Имахме скандал Гугушева,  Марковска, Пеевски и т.н. Последният е при назначението на главния инспектор Висшия съдебен съвет (Веселина Тенева),“ посочи Иванов. Той подчерта, че това е показателно за липсата на прозрачност при провежданата процедура.

По думите му е необходима промяна в Конституцията по отношение на прозрачността в назначаването и проверката на кандидатите за висшите постове в държавата.

„Много от важните назначения за уредени със закони, но те постоянно се променят. Например, ако не е удобно президентът да направи назначение, му се отнемат правомощията“, коментира Иванов. Според него българските политици ще неглижират изводите от мониторинговия доклад, но последиците за страната в дългосрочен план няма да бъдат особено положителни.